Euroscola

Návštěva Evropského parlamentu

Naše třída A2.A pod vedením třídní učitelky PaedDr. Miroslavy Majlišové vyhrála zájezd do Evropského parlamentu ve Štrasburku v rámci programu Euroscola, který umožňuje každý rok všem studentům Evropské unie navštívit a seznámit se s činností Evropského parlamentu.

Zájezd se uskutečnil ve dnech 24. 11. – 27. 11. 2010. Celý první den nám zabrala cesta do Francie, kde jsme se k večeru ubytovali v hotelu Formule 1.

Ve čtvrtek jsme si prohlédli město. Navštívili jsme katedrálu Notre-Dame, shlédli měšťanský dům Maison Kammerzell, prošli se Malou Francií a dalšími zajímavými místy. I přesto, že nám počasí nepřálo, jsme si den užili.

V pátek jsme strávili celý den v Evropském parlamentu. Po příjezdu nás čekalo přivítání a občerstvení, následně jsme byli odvedeni do jednacího sálu, kde nás seznámili s činností Evropského parlamentu. Pak studenti jednotlivých zemí představili svou zemi a školu (naši školu prezentovala Pavlína Marčišová). Mohli jsme si vyzkoušet hlasování a také diskutovat jako opravdoví poslanci. Po obědě jsme sestavili čtyřčlenné cizojazyčné týmy a odpovídali na otázky v různých jazycích. Po ukončení hry jsme se rozdělili do šesti pracovních skupin, ve kterých jsme projednávali různá předem připravená ekonomická témata se studenty z ostatních zemí. Závěry z těchto diskusí přednesli mluvčí jednotlivých skupin opět v jednacím sále. Poté se konalo finále soutěže Eurogame. Na čtvrtém místě se umístila skupina, ve které byla přítomna také naše spolužačka Helena Kolářová. Náš den v Evropském parlamentu byl ukončen ve večerních hodinách Evropskou hymnou.

Domů jsme cestovali přes noc a brzy ráno jsme přijeli zpátky do Ostravy.

Zájezd se nám líbil a zjistili jsme, že je opravdu důležité se učit cizí jazyky.

Eliška Reznerová, A2.A