FIRMY MAJÍ ZÁJEM O ODBORNĚ PŘIPRAVENÉ STŘEDOŠKOLÁKY

Již třetím rokem pořádá Obchodní akademie v Ostravě-Porubě  pro  žáky  4. ročníků Profesní den. Důvodem vzniku této akce je výrazný nárůst pracovních nabídek, které chtějí firmy prezentovat přímo ve škole.   Maturanti tak mají možnost osobního kontaktu především se zaměstnavateli působícími v Ostravě, kteří vyhledávají pracovníky na konkrétní pozice a snaží se zaujmout také zaměstnaneckými  benefity.

A jak tuto celodenní aktivitu hodnotí kariérová poradkyně školy Ladislava Pechová?  „Na maturanty čeká v blízké době několik výzev, které mohou významně zasáhnout do jejich kariérních a životních plánů. Musí úspěšně uzavřít poslední ročník studia na střední škole a složit maturitní zkoušku. Ti, kteří chtějí pokračovat ve studiu, se právě v tomto období rozhodují, na kterou fakultu poslat přihlášku a který studijní program si zvolit. Profesní den jsme koncipovali tak, aby našim studentům představil možnosti, které mají, aby jim pomohl porovnat jejich výhody a nevýhody a zorientovat se v nabídce, která je velmi široká a různorodá. Část programu probíhá pro obor Obchodní akademie (OA) a obor Informační technologie(IT) odděleně a některé prezentace či workshopy  jsou společné. Firmy se zajímají o žáky oboru OA právě proto, že mají znalosti a dovednosti v oblasti ekonomiky, účetnictví, daní, marketingu, práva, počítačové a finanční gramotnosti.  Navíc komunikují dvěma cizími jazyky a umí psát na klávesnici hmatovou metodou. Mnozí zaměstnavatelé by také velmi rádi rozšířili řady svých pracovníků o naše absolventy oboru  IT, o nové  správce sítě, odborníky na hardware, software, operační systémy, tvůrce a správce webových stránek, e-shopů. Vítají rovněž jejich znalosti a dovednosti zpracování fotografie a videa. Kromě toho se naši „ajťáci“ mohou pochlubit dovedností hmatové metody psaní a základních ekonomických disciplín.“

Jednou ze zúčastněných firem, se kterou Obchodní akademie již dlouhá léta spolupracuje i v rámci odborných praxí studentů, je SIEMENS s.r.o. Mezi další významné zapojené partnery patří např. energetrický koncern  innogy, společnosti ALZA , OKIN GROUP. Pracovní nabídky jsou doplněny také studijními programy, kterými se mohou žáci v rámci vysokoškolského nebo pomaturitního studia dále připravovat na svoji budoucí pracovní kariéru. Na Profesním dnu má rovněž své místo zástupce Úřadu práce, který žákům objasní jeho roli při hledání pracovního uplatnění, možnosti pomoci státu v různých životních situacích. Informuje o aktuálních nabídkách zaměstnavatelů na pracovní pozice, které splňují absolventi ekonomických a IT oborů Obchodní akademie.

To, že škola vnímá požadavky trhu práce a má zájem o co nejefektivnější přípravu svých žáků, promítá do vzdělávací oblasti, jak nám prozradila ředitelka školy Marie Katapodisová: „I přes vysokou uplatnitelnost našich absolventů připravujeme inovaci školního vzdělávacího programu oboru obchodní akademie s cílem posílit v současnosti žádané oblasti účetnictví a daní a také informatiky.“

PhDr. Ladislava Pechová,
kariérová poradkyně školy