eTwinning

Co jsme se dozvěděli v projektu eTwinning?

V průběhu podzimu a zimy jsme se zapojili do projektu mezinárodní spolupráce škol eTwinning a spolu s dalšími partnerskými školami jsme mapovali průběh online výuky v důsledku pandemie.

Díky fotografiím i krátkým videonahrávkám jsme měli možnost nakouknout do škol v různých částech Evropy. Bylo zajímavé sledovat, jak jsou koncipovány školní budovy, jaké je vybavení tříd i jak celkově vyznívá atmosféra výukových hodin. Naučili jsme se pracovat s online nástěnkou Padlet, prostředím pro návrh vizuálů Canva a pro své partnery jsme vytvořili interaktivní vědomostní kvíz zaměřený na znalost reálií České republiky. V rámci partnerského fóra na eTwinningu jsme mohli přímo komunikovat se studenty z ostatních zemí. A že nás občas technika trochu zlobila? I to patří k věci.

Jaké jsou výsledky?

Po přibližně třech měsících spolupráce můžeme konstatovat, že i když jsme školy z různých částí Evropy (Itálie, Francie, Bulharsko, Turecko, Slovensko a další), výzvy, kterým jsme v období lockdownu čelili, byly dost podobné.

eTwinning
Z dotazníku pro zapojené studenty je zřejmé, že porozumět výkladu na dálku představovalo největší problém. Následovala nuda, problémy s motivací, technické problémy a nedostatek sociálních kontaktů. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi byly zanedbatelné.

Online výuka ale nepřinesla jen komplikace, spousta studentů oceňovala více času a možnost si jej lépe organizovat, práci s různými typy vzdělávacích materiálů i zapojení technologií do výuky. Slečna Zofia z Polska nadšeně líčila, jak během online hodiny vyháněla ze svého pokoje sršeň. Největší radost ovšem přinášelo přerušení internetového spojení během zkoušení, na tom se shodli studenti z celé Evropy 🙂

I když byl tento projekt rozsahem spíše menší, zažili jsme s ním dost nového a zpestřili si hodiny výuky. Pomalu už začínáme přemýšlet nad novými tématy, která bychom v rámci mezinárodní spolupráce mohli vyzkoušet. Zajímavý by mohl být projekt zaměřený na 3D tisk nebo programovaní robotů. Anebo něco úplně jiného.

Ing. Liběna Krchňáková