V pátek 15. března 2019 se na Ekonomické fakultě VŠB – TUO, ekonomické fakulty, se uskutečnil 1. ročník DNE FINANČNÍ GRAMOTNOSTI. Studenti třídy 4. B projevili v rámci předmětu Osobní finance o akci velký zájem. Přihlásily se 4 soutěžní dvojice.
Zahájení se ujala Ing. Kateřina Kořená, Ph.D., která studenty seznámila se soutěží, s jeho náplní a představila hru „Finanční svoboda“ i jednoho z jejích tvůrců. „Otec“ hry Ing. Karel Kořený, pracuje na jejím vývoji nepřetržitě od roku 2001. Studenty prováděl výukovou i soutěžní částí a snažil se především vysvětlit základní principy a cíle hry, a to objevit nejdůležitější pravidla, jak získat kontrolu nad svými financemi. Jedním kolem hry Finanční svoboda získali studenti 30 let finančních zkušeností. Při jednoduchém mapování událostí v životě rodin Penízkových a Korunkových, za které studenti ve dvojicích hospodařili, měli možnost poznat finanční chyby, které je mohou v průběhu života stát desítky i stovky tisíc korun. Naučili se, jak se zásadním chybám ve finanční oblasti vyhnout, jak poznat drahé nebo nepotřebné finanční produkty a dozvěděli se, jak každý měsíc ušetřit třeba na pojistkách nebo hypotéce. Zjistili také, jak ochránit a násobit svůj majetek a natrvalo se finančně zabezpečit i bez důchodové reformy. Jedním z cílů hry bylo v průběhu 30 let života nashromáždit 4 miliony korun. Jen 4 dvojice z 25 zúčastněných dvojic toho dosáhly. Na 1. místě skončila dvojice z mezinárodní OA Prigo, která dosáhla na 6 289 000 korun. Naše škola měla zastoupení na 2. místě, kdy Dalibor Kostka a Petr Kupský dosáhli 5 428 000 Kč. Následovali je spolužáci na místě 4., 6. a 7. místě.
Na závěr si pořadatelé ověřili naše znalosti z finanční gramotnosti krátkým testem. Nicolas Špaček a Roman Repka se umístili na místě 1. a stali se tak 2. celkovými vítězi. Tereza Kupská a Ondřej Klár skončili na místě 3.
Studenty workshop skutečně velmi zaujal a doporučili by hru Finanční gramotnost nejen studentům obchodních akademií, ale i gymnazistům. O přestávkách probíhala plodná debata a výměna názorů mezi jednotlivými školami z OA Český Těšín, OA Jeseník, OA Třinec, OA Orlová, Moravskoslezská OA, Mezinárodní OA Prigo, Střední škola podnikání a služeb a OA Poruba.
Pokud by měli další studenti, skupiny přátel či rodiny o workshop zájem, je možné se s jeho pořadateli domluvit a přímo objednat na stránkách https://www.financnisvoboda.cz Workshopy trvají 3-4 hodiny a cena jednoho je 250 Kč/osoba. Hru Finanční gramotnost si můžete i individuálně objednat; Edice 2019 bude k dispozici v dubnu-květnu tohoto roku za 1990 Kč.
Za třídu 4. B
Lea Prusková