Dne 31. 1. 2024 přijeli herci Lukáš Hejlík a Alan Novotný představit našim studentům titul Timura Vermese Už je tady zas, a to v prostorách sousedního Domu dětí a mládeže.
Listování je projekt Lukáše Hejlíka a jeho přátel, který vznikl už v roce 2003. Hlavním cílem Listování bylo a je podpořit zájem o současnou literaturu českých i světových autorů a zároveň také podpořit lásku ke čtení u mladé generace. Hlavní aktérkou, kromě herců, je samotná kniha, jež slouží i jako rekvizita.
Většina studentů se s tímto projektem setkala poprvé a zpočátku vůbec netušila, co od představení mohou očekávat. Řada z nich se obávala, že se bude jednat o nudné předčítání z knihy, o jejíž existenci ani netušila. Hned v prvních minutách jim však bylo jasné, že o nudu se rozhodně jednat nebude. Herci představili knihu v 50 minutách a studenti se tak mohli pobavit, ale v závěru i zamyslet, jak by to vypadalo, kdyby se Adolf Hitler probudil v současném Německu, co by pro něho znamenaly současné moderní technologie a jak by na něj reagovali lidé otupělí konzumní dobou.
Představení uběhlo jako voda a přání nás i aktérů je, abychom si i v následujících letech mohli říct – „už jsou tady zas“!
Mgr. Zuzana Horklová
A jak představení vnímali naši studenti?
Představení se mi moc líbilo. Bylo vtipné, naučné a pánové měli moc příjemný hlas. Nečekala jsem, že by mě to mohlo až tak bavit. Líbilo se mi, jak to zmodernizovali. Bylo vidět, že pánové se na jevišti neztratí a že je to baví, to potom baví i mě. Určitě bych si zašla na další představení. Jediné, co bych vytkla je, že to bylo hodně krátké. Také musím říct, že jsem se bavila od začátku do konce a to se nestává tak často. Doporučila bych představení všem žákům střední školy, i kdyby je nebavilo téma 2. světové války, představení je zaručeně bavit bude! (Julie Škavranová, 2. A, zkráceno)
Původně jsem od toho čekala spíše nudné čtení, ale příjemně mě překvapilo, že to bylo uděláno spíše divadelní formou. Pochopila jsem to, jakože se do dnešní doby probudil Adolf Hitler a vlastně potkával postupně lidi dnešní doby. Nikdo mu nevěřil, že je to sám Hitler. Lidé si mysleli, že to dělá schválně, a tak ho začali brát postupně na různé talk show, nebo natáčeli s ním na YouTube. Jinými slovy vlastně Hitler poznával, jaká je dnešní doba, nebo tak jsem to alespoň pochopila já. (…) Líbil se mi opravdu ten nápad, že se vlastně Hitler probudí v dnešní době, kdy je ten svět někde jinde, kdy spousta lidí žije jen v tom sociálním světě a ani neví, co všechno se v té době stalo za hrůzy a kolik lidí zahynulo. Nakonec pak jeden z herců ještě dodal, že to vlastně celé bylo i k uvědomění, že se historie může kdykoliv opakovat, a že to celé vychází z toho, koho si sami lidé zvolí do vlády. (…) Představení se mi líbilo a nebráním se tomu, abychom měli takovou akci někdy znovu. (Magdaléna Bittnerová, 2. B, zkráceno)
Od představení jsem moc nečekal, ale musím říct, že mě příjemně překvapilo. Oba herci ztvárnili svoje postavy na jedničku, dokázali vtipně zaujmout i mladší publikum a některé fóry mě fakt položily na zem. Ale až ke konci představení mi došla hlubší myšlenka, co toto vystoupení mělo předat, a to, jak volíme lidi, kterým věříme. Kontroverzní téma zahráli dobře. Vřele doporučuji každému staršímu 10 let. (Michal Pudich, 2. C)
Můj osobní názor na představení je kladný, ale vytkla bych tady asi to, že mi zde moc neseděly některé pasáže, kde se Lukáš Hejlík snažil napodobit mluvu dnešní generace. Nebylo to zde často, ale i přes to mi to do toho tolik nepasovalo. Objevil se zde i kluk s kamením, zmínka o bizarním ,,MMA“ pořadu clash of the stars, a další. Abych ještě zmínila ty klady, nápad to je rozhodně skvělý, nikdy jsem se ještě nesetkala s takovou formou představení. Dále celkový projev a úsilí herců bylo vynikající, a totéž kostým německého kancléře. (Aneta Řehová, 2. B, zkráceno)