Maraton psaní dopisů 2021

V prosinci 2021 se studenti prvních, druhých ročníků, 3.B, 3.C, 4. A a 4.B zapojili do největší mezinárodní lidskoprávní akce Maraton psaní dopisů.

Svým podpisem se snažili pomoci lidem, kteří jsou nespravedlivě pronásledováni a vězněni.

Bylo odesláno přes 500 dopisů. Velké poděkování patří SRPOA při naší škole za proplacení poštovného.

Velké poděkování náleží studentům 2.A za závěrečnou organizaci Maratonu.

A koho naši studenti podpořili?

První dopis směřoval do Číny. Podpisy by měly pomoci novinářce a bývalé právničce Čang Čan, která dlouhé roky upozorňuje na čínskou cenzuru tisku i svobodu projevu. V únoru 2021 se spolu s několika dalšími novináři vydala do Wuhanu, když tam startovala epidemie COVIDU-19. Přes sociální sítě podávala necenzurované informace o tom, co se děje. Byla zadržena a odsouzena ke čtyřem letům vězení.

Druhý dopis směřoval do Běloruska. Příběh se týká sedmnáctiletého chlapce Mikity Zalataroua. Po prezidentských volbách probíhala řada povolebních protestů a on se zapletl mezi protestanty, které rozháněla policie. Byl odsouzen na 5 let za údajné výtržnictví. Je držen na samotce a nemá žádný kontakt se světem.

Třetí dopis směřoval do Egypta. Podpisy by měly pomoci Mohamedu Bakerovi, právníkovi, který obhajoval novináře. Bránil lidská práva a za to se sám dostal do vězení.

Čtvrtý dopis směřoval do USA. Příběh se týká Ciham Aliové, americké občanky, která vyrostla v Eritreji (plným názvem Stát Eritrea, země leží na pobřeží Rudého moře v oblasti Afrického rohu ve východní Africe). Je nezvěstná od 8.12.2012. Ve svých patnácti letech byla zatčena na eritrejských hranicích. Zatčení bylo odvetou za podezření, že se její otec podílel na neúspěšném státním převratu v zemi. Eritrea je známá vězněním lidí v podzemních kontejnerech. Dopis vyzývá vládu USA k okamžitému jednání.

Pátý dopis byl určen guatemalské generální prokurátorce, ale byl odeslán na adresu guatemalského velvyslanectví v Rakousku. Standardní poštovní doručovací služby do Guatemaly nefungují. Podpisy by měly pomoci Bernardu Caal Xolovi, který mírumilovně chrání půdu a vodu, díky nimž je tato země jedinečnou světovou destinací. Vodní elektrárny devastují řeku Cahabón. Bernardo chce zajistit, aby půda i voda byly zachovány i pro další generace. Byl uvězněn na více než sedm let jen na základě smyšlených obvinění.

Poslední šestý dopis směřoval na Ukrajinu. Podpisy by měly pomoci nevládní organizaci Sfera v Charkově, která je jednou z nejstarších organizací zabývajících se právy žen a LGBTI.V poslední době čelí Sfera desítkám diskriminačních útoků, ničení majetku, …

Další jejich osudy sledujte na www.amnesty.cz

Mgr. Jana Kondeková a studenti 1.A, 1.B, 1.C, 2.A, 2.B, 2.C, 3.B, 3.C, 4.A, 4.B
Fotogalerie: Aneta Havrlantová, 2.A
Vendula Miklušová, 2.A
Kevin Kuthan, 4.A
Klára Matoušková, 4.B

Fotogalerie