Poznávací zájezd Velká Británie

V pondělí 13. 05. 2013 8.45 sraz u školy, nástup do super luxusního autobusu a hurá za poznáním a dobrodružstvím. Cestou přibrány 2 školy – z Brna a Vimperka. Seznámení s průvodkyní Věrkou, programem a novými spolucestujícími.

Během noci jsme pokračovali v cestě Německem, Belgií a Francií do přístavu Calais, kde jsme se kolem druhé hodiny ranní nalodili na trajekt do Velké Británie do přístavu Dover.

V úterý v sedm hodin ráno nás vítal Londýn. Naše putování začalo procházkou parkem ve čtvrti Greenwich, kde je známá královská observatoř a kudy prochází nultý poledník. Počasí se na nás asi zlobilo, neboť foukal studený vítr, pršelo a byla vlezlá zima. Hold typické anglické počasí.

Lodí (po řece Temži) jsme se přesunuli k mostu Tower Bridge a Toweru. Po návštěvě hradu The Tower (korunovační klenoty, zbrojnice, popraviště a další zajímavosti) jsme se prošli finančním centrem Londýna – The City (např. Bank of England, Royal Exchange, Stock Exchange).

Monumentální katedrálu St. Paul’s Cathedral, jejíž stavba (Ch. Wren) byla inspirována italskou architekturou, jsme bohužel viděli jen zvenčí (konala se mše – pro turisty zavřeno). Pořád byla pěkná zima, takže jsme se po Millennium Footbridge odebrali ke galerie moderního umění Tate Modern.

Autobus nás zavezl do městečka Reading, kde na nás čekaly anglické rodiny, u kterých jsme bydleli.

Ve středu po snídani (cca kolem 7 hodiny) jsme odjeli do centra slavného univerzitního města Oxford. Procházka městem (ulice High Street, kostel St. Mary the Virgin, Radcliffe Camera, Bodleian Library a další zajímavosti), prohlídka Christ Church College (kde se filmovaly scény pro filmy o Harry Potterovi), krátký nákup dárků a suvenýrů v Primarku a Poundlandu a hurá do filmových ateliérů Warner Bros Studios, kde nás čekala prohlídka jedinečné expozice o natáčení filmů o Harry Potterovi

Čtvrtek jsme strávili v centru Londýna. Procházka místy, která se nejvíce zapsala do historie města: Buckingham Palace, Westminster Abbey, Whitehall, Trafalgar Square aj. Jízda na London Eye (obří kolo postavené v roce 2000 k jubileu milénia – kabina se dostane až do výše 131m).

Možnost návštěvy The National Gallery, kde jsou nejvýznamnější sbírky světového malířství.

Procházka centrem Londýna (Piccadilly Circus, Leicester Square, čínská čtvrť Soho aj.)

Samozřejmě krátký rozchod na nákup dárků, suvenýrů a jídla.

V podvečer odjezd na trajekt do přístavu Dover. Bohužel objednaný trajekt nám ujel, takže jsme čekali další 1,5 hodiny na další noční trajekt do francouzského přístavu Calais.

V pátek návrat do České republiky s potřebnými zastávkami, příjezd zpět ke škole kolem půl deváté večer.

Mgr. Karolína Kofránková