Přednáška – Aplikované úlohy z matematiky

V pondělí 19. prosince 2022 se studenti 4.B a 4.C zúčastnili motivační přednášky Slezské univerzity určené k popularizaci matematiky. Vedoucí oddělení aplikované matematiky Matematického ústavu Ing. Katarína Petrlová, Ph.D. dorazila z Opavy v doprovodu studentek matematických metod v ekonomii a v krizovém řízení. Ty nám představily svou práci z oblasti výživového poradenství, na které tentokráte nebylo nahlíženo z lékařského hlediska, ale především matematicky.

Pomocí soustav rovnic s mnoha proměnnými nám studentky ukázaly např. způsob sestavení jídelníčku s dodržením minimálních hodnot potřebných minerálů a složek stravy. Předvedly studentům také to, jak matematicky vypočítaly nejvhodnější skladbu jídelníčku s různými stravovacími omezeními za dodržení finančního limitu. Naši maturanti vznesli několik dotazů také na samotné studium na vysoké škole a bylo jim připomenuto opět, že „bez matematiky to jen tak nejde.“

Mgr. Miroslava Doleželová