S počítačovou gramotností do Irska

Po roční přestávce vycestovali naši studenti ve dvou turnusech do irského Dublinu na třítýdenní odbornou stáž ve firmách s různým zaměřením, a to v termínu od 15. 5. – 4. 6. 2024 a následně od 5. 6. – 26. 6. 2024.

V prvním turnusu vyrazili studenti a studentky z 3. A, B i C (4 děvčata a 6 chlapců) a ve druhém 10 studentů z 3. A a C (2 děvčata a 8 chlapců).

Studenti byli ubytováni v hostitelských rodinách po dvou či po třech. Všichni maximálně v hodinové dojezdové vzdálenosti do centra Dublinu městskou hromadnou dopravou. V irských rodinách měli jedinečnou příležitost zjistit, jaké zvyklosti zde panují a jak se zde žije.

Ve firmách si prohloubili nejen jazykové znalosti, ale i praktické dovednosti ve svém oboru. Uplatnění našli díky jazykovému institutu Foyle International, který zajišťuje ubytování i pracovní příležitosti pro naše studenty.

Zde je výčet firem, ve kterých naši studenti pracovali:

Finnegan Fox – Raheny Afterschool service zajištující vyzvednutí dětí ze školy, zájmové odpolední kroužky pro děti 4-12 let a domácí přípravu dětí do školy. Naši studenti měli za úkol organizaci zájmových aktivit.

Technological University Dublin – administrativní práce, update webových stránek

ISA (International Student Accommodation) – jazyková škola, práce na recepci, administrativní činnost a práce s webovými stránkami

Graham Business Supplies – společnost zabývající se kancelářským nábytkem, příslušenstvím a pracovními oděvy. Studenti upravovali webové stránky, zajištovali zákaznický servis a kontrolovali skladové zásoby.

PartyZone – firma zajištující zábavu pro celou rodinu. Studenti zvládli zákaznický servis, zajištění skladových zásob, instalaci i úklid

Ve volném čase či o víkendech studenti využili ke společným procházkám po centru Dublinu (památky, muzea, galerie, parky, kavárny a obchody, …). Navštívili kino, kluby a zažili i atmosféru večerního města. Společně jsme prozkoumali různá přímořská malebná městečka jako například Dún Laoghaire, Skerries, poloostrov Howth a vydali jsme se nádhernou trasou podél útesů z Greystones do Bray, kde jsme se kochali dech beroucími výhledy.

Zpracovala: Mgr. Karolína Kofránková (doprovod studentů)