Studenti posílají dobročinné dopisy

V pátek 16. 12. se na naší škole uskutečnil projekt nového předsedy školního parlamentu Jakuba Ruckého „Maraton psaní dopisů“ ve spolupráci s PDMMO a parlamentem OA.

O co šlo:

Maraton psaní dopisů je celosvětová akce, při které pomáháte organizaci Amnesty International, která se zabývá lidskými právy, vysvobodit neprávem vězněné lidi, kteří jsou například odsouzeni k smrti jenom kvůli tomu, že se snažili šířit demokraci.

Na naší škole jsme vybrali tyto 4 státy a jejich příběhy lidí:

USA – Edward Snowden – bývalý člen NSA, který prozradil světu nadnárodní špehování lidí po celém světě a je obviněn z vlastizrady a doživotního vězení.

Kanada – Obyvatelé Peace River Valley – Má dojít k vybudování obří přehrady a vykácení většiny lesů, devastace přírody, přírodních zdrojů atd. Stavbu již vláda chválila a domorodí Kanaďané již byli vyhnáni ze svých domovů. Představte si, že by vás takto vyhnali z paneláků a běžte si do polí…

Egypt – Novinář, který fotil ozbrojený konflikt a byl zatčen a mučen. Focení přece není zločin?

Ázerbájdžán – dva studenti, kteří nesouhlasí s místním režimem, v den narozenin předchozího prezidenta posprejovali jeho sochu a do 12 hodin byli zatčeni za držení drog, mučeni avšak neprávem, drogy v životě nedrželi.

Byly 3 možnosti jak se zapojit:

1.)  nejrychlejší – podepsalo se 132 předloh 4 dopisů.

2.) Časově náročnější – opsané předlohy v angličtině byly pouze 2

3.) Nejkreativnější a také časově náročnější –  student či třída sama vytvořila a k případům se vyjádřila svým dopisem. Děkujeme studentce Budirské, která se k jednomu případu sama vyjádřila, má velkou cenu.

Na tomto projektu hodně pomohly studentky 3. A. a studenti 1. ročníku Kimi Tranová a Mathias Štrobach.

Děkujeme všem, ktří se do Maratonu zapojili, a přejeme hodně štěstí těm, kterým jsou dobročinné dopisy na pomoc posílány.

Za Parlament OA

Jakub Rucký