Vadí-nevadí aneb Statistika kolem nás

Dne 14. 1. proběhla na naší škole motivační přednáška s názvem Vadí-nevadí aneb Statistika kolem nás.

Žáci 3.C si ověřili své znalosti o stavu současného světa a zkusili se zamyslet nad tím, zda jsou ochotni a schopni kriticky přijímat předkládané informace. Přednáška byla poctou Hansi Roslingovi a jeho knize Faktomluva. Žáci odpovídali na jednoduché otázky o stavu světa – například zda ubývá extrémní chudoby, jaká je na Zemi průměrná délka života nebo o počtu násilných trestných činů. Na konci vyhodnotili své odpovědi a porovnali je s odpověďmi respondentů celého světa. Na tyto otázky náhodně odpovídali také šimpanzi, kteří dosáhli mnohdy lepších výsledků než učitelé, investiční bankéři i nositelé Nobelovy ceny. Spokojeni byli i někteří naši žáci. Ti ukončili šetření: „Hurá, jsem chytřejší než šimpanz.“

Opravdu je na tom svět tak špatně, jak se nám zdá na základě informací, které se na nás hrnou z médií? Jak na tom jsme ohledně vnímání reality? Umíme správně vyhodnocovat informace, které nám jsou předkládány?

Právě těmto otázkám byla věnována další část přednášky. Lektorka předvedla, jak si s námi pohrávají různé typy grafů, se kterými se setkáváme v každodenním životě.

Problematika procent také nezůstala opomenuta.

Přednášející Ing. Martina Litschmannová, Ph.D., proděkanka pro rozvoj z VŠB – Technické univerzity Ostrava, Fakulty elektrotechniky a informatiky na konci zdůraznila význam studia matematiky, která není pro mnohé studenty moc atraktivní.

Zapsala: Mgr. Monika Chvostková

Vadí-nevadí aneb Statistika kolem nás