Zahraniční zájezd do Beneluxu 23. – 27. 6. 2024

Co znamená BENELUX­? Je to označení pro 3 státy západní Evropy, které patří mezi nevyspělejší země této oblasti – Nizozemsko, Belgii a Lucembursko.

Všechny tyto země jsme v rámci našeho školního zájezdu navštívili v posledním červnovém týdnu. Přihlásilo se 39 studentů z celé školy, kteří spolu s námi vyjeli za poznáním a zážitky do zemí Beneluxu.

Jak to celé probíhalo?

Odjezd z Ostravy v neděli 23. 6.  v 16:15 hodin, cesta přes Českou republiku a Německo do Lucemburku, kam jsme dojeli brzy ráno v pondělí 24. 6. Je to hlavní město stejnojmenného velkovévodství a tam jsme si prohlédli katedrálu Notre Dame, kde jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského. Pak jsme se prošli po městě a zastavili se u památníku Jana Palacha.

Autobusem jsme se pak přesunuli do hlavního města Belgie – Bruselu. Prošli jsme se městem kolem nejzajímavějších památek přes krásné náměstí Grand Place, viděli jsme sošku čúrajícího chlapečka Mannekenpis a dostali doporučení na další atraktivity a kulinářské speciality, jako třeba belgické hranolky nebo wafle. V podvečer nás autobus odvezl na ubytování do Gentu.

V úterý 25. 6. ráno jsme vyjeli do malebného města Bruggy, které je považováno za jedno z nejkrásnějších v Evropě a bývá nazýváno „Benátky severu“, neboť je protkáno sítí kanálů a historických staveb. Město jsme si prošli a měli jsme dostatek volného času na nákupy suvenýrů a ochutnávku místních specialit, kterými jsou pralinky a wafle.

Odpoledne jsme se pak přesunuli do dalšího státu, Nizozemska, do města Rotterdamu, největšího evropského přístavu. Tady jsme měli na programu vyhlídkovou věž Euromast, vysokou 185 m. Nahoru jsme vyjeli výtahem a odměnou byly nádherné výhledy na celé město. Pak jsme měli ještě čas projít se moderní tržnicí Markthal. Potom jsme odjeli na ubytování v okolí Arnhemu.

Ve středu 26. 6. jsme po snídani vyjeli do skanzenu Zaanse Schans, kde jsme se podívali na pravé větrné mlýny, výrobu dřeváků a ochutnali známé holandské sýry.

Poslední zastávkou bylo hlavní město Amsterdam. Přijeli jsme ke krásné budově Rijksmusea, které patří k nejnavštěvovanějším v Nizozemsku. Tady jsme měli možnost vidět obrazy světoznámých malířů, jako je Rembrant nebo Vincent van Gogh. Po prohlídce historické části města jsme měli volno a mohli jsme navštívit plovoucí květinové trhy a další zajímavosti města, např. Dům Anny Frankové a jiné… V odpoledních hodinách jsme ještě měli projížďku lodí po místních kanálech – grachtech.

Kvečeru jsme pak odjížděli zpět do České republiky a do Ostravy jsme dorazili v dopoledních hodinách ve čtvrtek 27. 6. 2024.

Poznávací zájezd do zemí Beneluxu seznámil studenty s nejznámějšími turistickými atraktivitami všech tří zemí, s jejich kulturou a památkami. Studenti i pedagogický doprovod si odnesli spoustu zajímavých poznatků a seznámili se s životem a tradicemi v již zmiňovaných zemích. Zájezd byl plný informací a zážitků, na které budou jistě všichni dlouho vzpomínat.

Mgr. Jolanta Dorotíková, Mgr. Karolína Kofránková, Ing. Liběna Krchňáková